top of page
Baida.jpg
Project_text.jpg

Вітаю! Я художниця Наталя Павлусенко.

 

З 2005 року я працюю у жанрі украінського історичного портрету.


Консультуючись з провідними істориками, реконструкторами та знавцями епохи козацтва, я намагаюся відтворити образ та зовнішний вигляд історичних постатей минулого України.


У своїй роботі я прагну відновити правдиві образи наших предків. На мою думку, це дасть змогу доторкнутися до справжньої історії.

Фото 28.10.2019, 7 46 08 PMcopy.jpg

Навіщо я створюю серію «Герої козацької України»?

За 300 років перебування України під гнітом Російської імперії та Радянського Союзу українське національне мистецтво не тільки не могло розвиватися, а й системно знищувалося.


Наприклад, були знищені всі прижиттєві портрети гетьмана Івана Мазепи за спеціальним наказом російського царя Петра I. Російська імперія переписувала та спотворювала нашу історію в своїх інтересах.


Крім того історичні портрети знищувалися в безкінечних війнах.


Важка економічна криза 1990-х років також не сприяла відродженню портретів. Крім того, щоб написати нові портрети, потрібно було історикам дослідити джерела, на основі яких художники могли б створити нові образи. Для цього пішли роки дослідницької праці.


В наслідок цього Украіна на зорі своєї Незалежності у 1991 майже зовсім не мала портретів своїх історичних діячів щоб ними хоча б наповнити шкільні підручники.


Колись мій син вивчав у школі історію України, і мене засмутив той факт, що далеко не всі гетьмани мали прижиттєві портрети, а ті, що ми маємо зараз, здебільшого поганої якості та історично недостовірні. Натомість підручник історії України прикрашала достатня кількість чудових портретів європейських королів, османських султанів та московських царів. Це своєю чергою формувало у молодого покоління комплекс меншовартості. Саме тому в мене виникла ідея відтворити та покращити існуючі образи, а за відсутності прижиттєвих зображень, створити нову іконографію на основі історичних досліджень.


Ось, до прикладу сторінки шведських підручників історії в порівнянні з українськими:

Вчителі історії скаржаться, що діти не можуть відрізнити одного гетьмана від іншого, бо вони всі шаблонно однакові.

photo_2023-09-12_17-06-42.jpg
photo_2023-09-13_14-23-35.jpg

Скановані портрети також можна друкувати на полотні. Ними були оформлені школи та міністерство оборони Украіни.


Існує гостра потреба в портретах і для украінських військових. Адже багато військових бригад носять імена героїв козацтва. Іменем Івана Богуна названа також бригада спеціального призначення. Цей портрет ми надрукували на полотні для військового командування цієї бригади, який легко перевозиться в умовах війни, а бійцям подарували футболки із його зображенням.

photo_2023-09-13_14-29-10.jpg

Але, нажаль ще немає багатьох героїв імена яких носять інші військові бригади. 


Наприклад Костянтин Острозький - видатний полководець 16 століття. В битві під Оршею у 1514 році він розбив багаточисельне військо московського царства, чим забезпечив спокій Європі на кілька десятиліть. Його імя присвоєно 30 окремій механізованій бригаді яка була нагороджена почесною відзнакою за мужність і відвагу Також його імя з 2017 року носить литовсько-польсько-українська бригада.  Але жодного прижиттєвого портрету цього героя не дійшло до наших днів. 
Робота над цим портретом в стадії розробки.

Але портрети потрібні не тільки в підручники, а  також у книги істориків та письменників, на телебачення та ютубканали, календарі та листівки.

Нещодавно вийшла книга украінською мовою «Скарби шведських архівів» ілюстрована моїми портретами. Упорядниця книги Марина Тратнер, українка яка багато років живе у Швеціі:

Як триває робота над портретами:

Робота над створенням кожного портрету, до якої я залучаю професійних істориків, реконструкторів одягу та знавців козацької доби, займає від одного до двох місяців, а іноді й три.


В кожному конкретному випадку реконструкція створюється на основі різних історичних джерел. 


Спочатку йде збір матеріалів. Для цього мене консультують історики різноі спеціалізаціі:

 

  • доктор історичних наук Ольга Ковалевська досліджує портрети минулого і визначає єпоху в якій вони були створені, і чи є ці портрети прижиттєвими. Це можуть бути гравюри, зображення на монетах, дзвонах і таке інше.

  • Сергій Шаменков спеціалізується на  дослідженні історичного одягу і зброі.

  • Кандидат історичних наук Олексій Сокирко надає дослідження як свої так і інших істориків по моій темі. А також консультує мене на теми баталій, розташування військ, фортець та багато іншого. Це потрібно для написання фону.

  • Кандидат історичних наук, украінський філолог Володимир Панченко допомагає з символікою та підбором історичних текстів для розписування рам до портретів. Наприклад сокіл в руці гетьмана Дмитра Вишневецького - забутий символ украінського козацтва, а вовчиця з вовченятами біля Івана Сірка прийшла з легенди про нього.

  • Каліграфію для рам окремо розробляє каліграф Василь Василенко. 

 

 

Цікава історія відбулася з портретом Івана Мазепи:

За дослідженням історика Ольги Ковалевськоі  образу Івана Мазепи команда науковців -криміналістів Служби Безпеки Украіни створила у 2017 році його цифрове зображення. Цікаво що воно співпало з моїм першим портретом 2007 року, який я написала за дослідженням мистецтвознавця Кима Скалацького. Про існування мого портрету тоді не знала ні Ольга Ковалевська, ні її команда криміналістів так як він не був ніде опублікований. Таким чином ми підтвердили правильність дослідження іконографії одне одного.

photo_2023-09-13_14-38-20.jpg

В 1960 - х роках відбулася ексгумація могили Івана Сірка і антрополог Галина Лебединська зробила скульптурну реконструкцію за його черепом. На основі цієі реконструкціі я написала свій живописний портрет Івана Сірка . 

photo_2023-09-13_14-39-30.jpg

Чому важливо підтримати проект 

«Герої козацької України»?

У зв’язку з відсутністю можливості продовжити роботу проект просто зупинився. До війни завдяки приватним пожертвам і власному ентузіазму я працювала над проектом впродовж цілої декади, особисто залучала відомих істориків та реконструкторів і самотужки оплачувала їхню роботу. 

 

До повномасштабного вторгнення Росіі в Україну 24 лютого 2022 року, я мала план створення нової серії  з 10 портретів видатних українських історичних постатей. У планах були також створення їх 3D моделей. Така модель створюється в повний зріст і може оглядатися на 360 градусів. Це дає, наприклад, можливість авторам історичного кіно зрозуміти як виглядала та чи інша історична персона, її обличчя, зброя та одяг. Такі моделі можуть бути застосовані в навчальному процесі через запровадження імерсивних технологій (віртуальної та доповненої реальності). Створення комп’ютерних ігр на історичну тему, тощо.
 
Цей проект допоможе подолати розмиту ідентичність багатьох українців, які зазнали русифікації внаслідок 70-ти років диктаторського радянського панування з його голодоморами та репресіями всього українського.

 

Підтримка таких проектів, як «Герої козацької України», посприяє відродженню України та її історії і вкотре засвідчить, що Україна має самодостатню культуру, демократичні цінності та міцну підтримку свого суверенітету з боку її союзників. 
 
Я була б дуже вдячна за допомогу в пошуку фінансової підтримки мого проекту «Герої козацької України».
 
Якщо у Вас виникнуть будь які запитання, чи Вам потрібна будь яка інша інформація, я з радістю її надам.
 
Моя електронна пошта: pavlusenkoart@gmail.com
Моя Facebook сторінка https://www.facebook.com/natalia.pavlusenko

З повагою,
Наталія Павлусенко

bottom of page