Baida.jpg
Project_text.jpg

Колись мій син вивчав у школі історію України, і мене засмутив той факт, що у підручнику замість портретів гетьманів переважно були надруковані тільки булави. Водночас підручник прикрашала достатня кількість пишних портретів польських королів, османських султанів та московських царів.

Звісно, далеко не всі гетьмани мали прижиттєві портрети, а ті, що збереглися, здебільшого поганої якості – як із історичного погляду, так і з художнього. Саме тому в мене виникла ідея відтворити та покращити існуючі образи, а за відсутності прижиттєвих зображень, створити нову іконографію на основі історичних досліджень.

Зрозуміло, що при відтворенні образу кожного конкретного гетьмана чи козацького ватажка міра достовірності буде різною – це залежить від кількості та якості першоджерел. Я безмежно вдячна директору Музею гетьманства Галині Яровій, доктору історичних наук Ользі Ковалевській, досліднику історичного одягу Сергію Шаменкову (співпрацюємо з 2017 року), кандидатам історичних наук Володимиру Панченку, Олексію Сокирку та іншим.

Щоб досягти мети, я працювала також і з живою натурою. У 2012 році у процесі роботи над портретами мені люб’язно допомогли актори Київського академічного театру ім. І. Франка (Лесь Задніпровський, Тарас Жирко, Володимир Нечепоренко, Анатолій Чумаченко та інші). Після 2014 року боротьба України проти російської агресії дала безцінний фотоматеріал справжніх героїв, що своєю чергою допомогло створити психологічний образ військових постатей минулого.

У 2015–2020 роках почала працювати над новою живописною серією героїв козацької України, роблю це з великим задоволенням і хотіла б продовжити цю роботу. Я глибоко переконана, що створення галереї портретів гетьманів та видатних представників козацтва України є необхідним для формування яскравого та правдивого образу минулого загалом і нашої еліти зокрема.

Шукаю зацікавлених людей та спонсорів для допомоги у просуванні цього культурно-історичного проєкту.

 

 

Наталя Павлусенко