top of page
Severyn.jpg
Severyn_text.jpg
© Copyright

Всі права захищені. Будь яке використання зображення без дозволу автора заборонено. Copyright © 

Getman_Severyn_Nalyvayko_web.jpg
© Copyright

2016, полотно, олія, 100 Х 80 см. 
 

Северин Наливайко

(р. н. невід. – 1597)

Северин (Семерій) Наливайко – керівник козацького повстання 1591–1596 років. Походив з дрібної української православної шляхти. Народився у містечку Гусятин (тепер смт. Тернопільської обл.), але зростав, очевидно, в Острозі. Дістав добру освіту в Острозькій слов’яно-греко-латинській школі.

 

Пішов на Січ, брав участь у походах ще за часів польського короля Стефана Баторія. Повернувшись до Острога, служив сотником надвірної хоругви князя Костянтина Острозького, був здібним гармашем, відзначався винятковою хоробрістю, фізичною силою. У квітні 1594 року зібрав на Поділлі двохтисячний загін для оборони від татар. У червні того ж року Северин Наливайко з козаками зруйнував турецьку фортецю Паркани у Придністров’ї. Вже тоді вважав себе гетьманом, хоча йому підлягали лише нереєстрові козаки (реєстровці визнавали своїм очільником Григорія Лободу). У липні того ж року в Теребовлі та Гусятині спустошив маєтки польського коронного гетьмана Мартина Калиновського, винного у смерті його батька. У серпні під орудою Наливайка козаки здійснили похід на турецьку фортецю Бендери. У вересні того ж року разом із міщанами Брацлава козаки Наливайка розправилися з місцевою шляхтою.

 

У листопаді 1594 року та лютому–травні 1595 року Северин Наливайко брав участь у походах об’єднаного козацького війська на Молдову і Придністров’я. Улітку 1595 року загін Наливайка перебував на австрійській службі в Угорщині. З вересня 1595-го Северин Наливайко як очільник повстання діяв під Замостям, стояв у Самборі, погрожував походом на столицю Речі Посполитої – Краків. Згодом Наливайко вирушив на Луцьк, а звідти на Полісся та терени Великого князівства Литовського, зайняв Слуцьк. Потім здійснив похід козацького війська білоруськими землями за маршрутом Слуцьк – Бобруйськ – Могильов – Річиця і в лютому 1596 року встановив контроль над більшою частиною Волині.

 

Наливайко у цей час вів активне листування з польським королем Сигізмундом ІІІ, в якому добивався права на територію на південь від Брацлава між Південним Бугом та Дністром. Саме тоді Наливайко вперше висловив ідею створення особливої території, населеної виключно козаками і підпорядкованої владі гетьмана Війська Запорозького. У своїй каральній операції по придушенню козацького повстання, польний гетьман Станіслав Жолкевський спрямував основний удар насамперед проти Северина Наливайка. Під тиском коронного війська Наливайко відступив на Корсунщину, потім на Переяславщину. У квітні 1596 року після битви під Білою Церквою Северина Наливайка на короткий термін обрали гетьманом. Після капітуляції козаків перед польським військом після битви в урочищі Солониця під Лубнами Наливайко потрапив до полону. Врешті-решт був публічно страчений у Варшаві.

 

Сучасники відзначали яскраву зовнішність і шляхетність Северина Наливайка. Його життя і смерть породили численні народні легенди та перекази. Його діяння були оспівані в низці дум, у поезіях Тараса Шевченка, поемі Кіндрата Рилєєва «Наливайко», історичному романі Івана Ле.

 

Народна памʼять зберегла імʼя Наливайка в кількох топонімах: Яр Наливайка, Колодязь Наливайка.

 

Література:

1.     Лепʼявко С. Семерій (Северин) Наливайко // Володарі гетьманської булави. К., 1994.

2.    Лепʼявко С. Козацькі війни кінця XVI ст. в Україні. Чернігів, 1996.

3.    Мишко Д. Северин Наливайко. К., 1962.

 

Nalyvaiko.tif

Історія створення портрету Северина Наливайка

 

Прижиттєвого зображення Северина Наливайка не існує. Є лише історичні свідчення, що він мав гарну зовнішність. Тому портрет цього історичного діяча я написала на основі літературного портрету, створеного художнім словом Миколи Вінграновського у романі «Северин Наливайко», де він описує його «чорнявим..., гарним як Бог...».

 

Психологічний же образ цього героя мені допоміг створити фотопортрет Олександра Мороза із серії робіт Вікторії Ясинської «Портрет солдата». Олександр Мороз — герой України, двічі нагороджений орденом Богдана Хмельницького. У танковому бою 2015 року під його командуванням бригада знищила шість російських танків і дві БМП.

bottom of page