Sulyma.jpg
Sulyma_text.jpg
© Copyright
© Copyright
Sulyma_web.jpg
© Copyright

2013, полотно, олія, 100Х75 см

Іван Сулима

(р. н. невід. – 1635)

Іван Сулима гетьман нереєстрових (запорозьких) козаків (1628 – 1629, 1630 1635). Походив з родини чернігівських дрібних шляхтичів герба Сулима. Тривалий час був управителем маєтків Жолкевських та Даниловичів поблизу Борисполя. Магнатські утиски змусили Сулиму податися в козаки. На Січі він був обраний кошовим отаманом. Уперше це сталося 1628 року. Разом із запорожцями прославився своїми походами на татар та турків. Під час першого морського походу у війську Івана Сулими відзначився Самійло Кішка. Сам кошовий потрапив до турецького полону, але зумів утекти. 

Влітку 1635 року Іван Сулима очолив виступ запорожців на волості з Січі. У ніч з 11 на 12 серпня 1635 року козаки штурмом здобули фортецю Кодак і знищили гарнізон коронного війська. Після цього козаки вирушили до Кременчука та Крилова, звідки Сулима розіслав універсали народу, закликаючи його до боротьби проти поляків. Королівські комісари Адам Кисіль та Лукаш Жолкевський організували похід реєстрових козаків проти повстанців. Оборона останніх проти переважаючих сил противника на одному з дніпровських островів тривала кілька місяців.

 

12 грудня 1635 року реєстровці по-зрадницькому схопили Івана Сулиму і видали польській владі. За рішенням сейму гетьмана та кількох його сподвижників було страчено на центральній площі у Варшаві.

Збереглося зображення Івана Сулими на іконі "Покров Богородиці", де він був представлений серед іншої козацької знаті. Це дало можливість художникам пізнішого часу відтворити його образ.

        Література:

  1. Щербак В. Антифеодальні рухи на Україні напередодні визвольної війни 1648 ‒ 1654 рр. К., 1989;

  2. Щербак В. Українське козацтво: Формування соціального стану (друга половина XV ‒ середина XVII ст.). К., 2006.